| Art.nr | 3215004025-1000 |
| Leverantörens artikelnummer | 425202 |
| EAN-kod | 7616185298670 |
| Varumärke | Scott |
| Färg | Alloy Silver |
| Storlek | 26" |
| Vikt | 10.5 kg |
| Ramset |
| Gaffel | KIDS26 Disc, AL-6061 rigid fork, IS |
| Rammaterial | Aluminium |
| Gaffelmaterial | Aluminium |
| Dämpning | Nej |
| Hjul |
| Framnav | Formula 5x100mm, 32H, disc 6 bolt |
| Baknav | Formula 5x135mm, 32H, disc 6 bolt |
| Fälg | Alloy anodized black, disc |
| Däck | Kenda K1227 Booster, 26x2.2", 30TPI |
| Ekrar | 15G, stainless, black |
| Hjulstorlek | 26" |
| DRIVLINA |
| Bakväxel | Shimano Tourney RD-M3020 8 Speed |
| Växelreglage | Shimano SL-RV400-8R Revo Shifter |
| Vevparti | Prowheel, Alloy Crank 140mm 32T, w/CG PVG single cover |
| Kasett | Shimano CS-HG400-8 11-40T, 8-Speed |
| Kedja | KMC Z8.3 |
| Antal Växlar | 8 st |
| Växelserie | Shimano Tourney |
| KOMPONENTER |
| Sadel | Syncros Future Pro |
| Sadelstolpe | Alloy, 31.6mm, 300mm |
| Styre | LEADTEC Kids riser bar alloy D:19 580mm, 20mm Rise Syncros Grips Kids 100/80 |
| Styrstam | LEADTEC Alloy 50mm, +10°, 25.4 clamp |
| Broms | Tektro HD-M276, Hydr. Disc 160F/160R rotor, short reach lever |
| Bromstyp | Hydraulisk Skivbroms |