| Art.nr | 3005003082-VIPER RED |
| Leverantörens artikelnummer | - |
| EAN-kod | - |
| Varumärke | Trek |
| Färg | Viper Red |
| Storlek | - |
| Användare | Dam, Herr |
| Vikt | 25.28 kg |
| Ramset |
| Gaffel | RockShox Psylo Gold RC, DebonAir-luftfjädring, Isolator RC-dämpare, koniskt styrrör, 44 mm offset, Boost110, 15 mm Maxle Stealth, 160 mm slaglängd |
| Rammaterial | Aluminium |
| Slaglängd | 160 mm |
| Luftgaffel | Ja |
| Hjul |
| Däck | Bontrager Gunnison Elite XR, TLR, kanttråd, 60 tpi, 29 x 2,40" |
| Hjulstorlek | 29" |
| ELSYSTEM |
| Batteri | Bosch PowerTube 800 Wh, smart system |
| Motor | Bosch Performance Line CX, 32 km/h max. assistans (25 km/h max. assistans i EU och APAC) |
| Motorplacering | Mittmonterad |
| Batteristorlek | 800Wh |
| DRIVLINA |
| Bakväxel | Shimano Deore M6100, lång arm |
| Växelreglage | Shimano Deore M6100, 12-växlat |
| Kasett | Shimano Deore M6100 10–51, 12-delad |
| Kedja | Shimano Deore M6100, 12-vxl |
| Antal Växlar | 12 st |
| Växelserie | Shimano Deore |
| KOMPONENTER |
| Sadel | Bontrager Verse P3, stålrails |
| Sadelstolpe | - |
| Styre | Bontrager aluminium, 31,8 mm, 15 mm rise, 750 mm bredd |
| Styrstam | Bontrager Comp, 31,8 mm, Blendr-teknikkompatibel, 7 grader, 50 mm längd |
| Broms | Shimano hydraulisk skivbroms med 4 kolvar, MT4100-handtag, MT420-bromsok |
| Bakdämpare | RockShox Deluxe Select+ RT, 205 x 65 mm |
| Bromstyp | Hydraulisk Skivbroms |