| Art.nr | 3005003089-LITHIUM GREY/TREK BLACK SPLATTER |
| Leverantörens artikelnummer | - |
| EAN-kod | - |
| Varumärke | Trek |
| Färg | Lithium Grey/Trek Black Splatter |
| Storlek | - |
| Vikt | 17.02 kg |
| Ramset |
| Gaffel | RockShox Recon Silver RL, Solo Air-luftfjädring, Motion Control-dämpare, Lockout, koniskt styrrör, 42 mm offset, Boost110, 15 mm Maxle Stealth, 150 mm slaglängd |
| Rammaterial | Aluminium |
| Slaglängd | 150 mm |
| Luftgaffel | Ja |
| Hjul |
| Däck | Bontrager Gunnison Elite XR, TLR, kanttråd, 60 tpi, 29 x 2,40" |
| Hjulstorlek | 29" |
| DRIVLINA |
| Bakväxel | Shimano Deore M6100, lång arm |
| Växelreglage | Shimano Deore M6100, 12-växlat |
| Vevparti | Shimano MT512, 30T-krans, 55 mm kedjelinje, 170 mm längd |
| Kasett | Shimano Deore M6100 10–51, 12-delad |
| Kedja | Shimano Deore M6100, 12-växlat |
| Antal Växlar | 12 st |
| Växelserie | Shimano Deore |
| KOMPONENTER |
| Sadel | Bontrager Verse Short, rails i rostfritt stål |
| Sadelstolpe | TranzX JD-YSI34, invändig vajerdragning, 34,9 mm |
| Styre | Bontrager Comp, aluminium, 31,8 mm, 40 mm rise, 780 mm bredd |
| Broms | Shimano hydraulisk skivbroms, MT201-handtag, MT200-bromsok |
| Bakdämpare | X-Fusion Pro 2, 2-lägesdämpare, 205 x 60 mm |
| Bromstyp | Hydraulisk Skivbroms |