| Art.nr | 3005004104-1000 |
| Leverantörens artikelnummer | 290119 |
| EAN-kod | 7615523501243 |
| Varumärke | Scott |
| Färg | Black |
| Storlek | M |
| Vikt | 14.95 kg |
| Ramset |
| Gaffel | RockShox Judy Silver TK Solo Air 15x110mm QR axle / 42mm offset / Tapered Steerer 2-Modes / Reb. Adj. / Lockout / 130mm travel |
| Rammaterial | Aluminium |
| Slaglängd | 130 mm |
| Luftgaffel | Ja |
| Hjul |
| Framnav | Shimano HB-MT410-B CL / 15x110mm Syncros 15x110mm |
| Baknav | Shimano FH-MT410-B CL / 12x148mm / Micro Spline Syncros 12x148mm / Micro Spline |
| Fälg | Syncros X-30SE / 32H / 30mm |
| Däck | Schwalbe Wicked Will / 29x2.4" Performance / TLR / Foldable / Addix |
| Ekrar | Stainless Black 15G / 1.8mm |
| Hjulstorlek | 29" |
| DRIVLINA |
| Bakväxel | Shimano XT RD-M8100 SGS Shadow Plus / 12 Speed |
| Växelreglage | Shimano Deore SL-M6100-R / Rapidfire Plus |
| Vevparti | Praxis Cadet M24 55mm CL / 32T |
| Kasett | Shimano Deore CS-M6100-12 / 10-51 T |
| Kedja | KMC X12 |
| Antal Växlar | 12 st |
| Växelserie | Shimano XT |
| KOMPONENTER |
| Sadel | Syncros Tofino 2.5 Regular |
| Sadelstolpe | Syncros Duncan Dropper Post 2.5 31.6mm / S & M size 125mm / L size 150mm / XL size 170mm |
| Styre | Syncros Fraser 2.0 DC Alloy 6061 D.B.mini Rise / back sweep 8° / 760mm Syncros Performance XC lock-on grips |
| Styrstam | Syncros DC 3.0 Syncros Cable Integration System 0° rise / 6061 Alloy / 31.8mm / 1 1/8" |
| Broms | Shimano MT501 Disc |
| Bakdämpare | X-Fusion NUDE 5 RLX Trunnion SCOTT custom w. travel / geo adj. 3 modes: Lockout-Traction Control-Descend Reb. Adj. Travel 120-80-Lockout / T165X45mm |
| Bromstyp | Hydraulisk Skivbroms |