NU ÄR VÅR STORA ALPINREA IGÅNG
Recensioner
Atomic Redster S7 är en tacksam skida för alla som tävlar på hobbynivå som vill ha en mångsidig skida för alla väderförhållanden. Redster 7S kommer få dig att sväva fram över spåren med hög hastighet.
Oavsett om det är tävlingsdags eller ett hårt träningpass kommer skidan accelerera dig framåt katapultartat tack vare dess V-formade side cut. Även fast hastigheten ökar kommer du känna dig stabil och i full kontroll som konstruktionen av race karbon skapar. De dubbla spåren på skidans undersida kommer hjälpa med styrförmågan och på så sätt hålla dig i rätt riktning. Med en kärna av speedcell kan du lita på att skidan håller sig stabil och tålig inför alla dina träningspass och tuffa lopp.
Pro C1 är en klassisk längdpjäxa från Atomic som är perfekt för dig som vill bygga upp ditt självförtroende och din teknik. Pjäxan kommer med ett snörningssystem som omsluter foten för ett stabilt grepp. Tack vare Live-Fit skum inuti pjäxan som formar sig efter foten så har man lyckats komma åt en komfortabel pjäxa som ger en individuell passform. Pjäxorna är kompatibla med alla bindningar med 2-skenor inklusive NNN och Turnamic.
XC Classic är ett par prisvärda och komfortabla pjäxor för klassisk åkning. En något mjukare modell som passar perfekt för motionsåkning. Dessa pjäxor är utrustade med en varmfodrad och formbar innersko vilket ger en skön komfort och en fantastisk passform. Vidare kommer pjäxorna med en förstärkt hälkappa för ökat hälgrepp och stabilitet. Pjäxans Turnamic-sula har ett naturligt flex och bra vridstyvhet som ger bra stabilitet i bindningen.
CH5 Classic är en klassik längdpjäxa med bra kombination av både prestanda och komfort. Pjäxans kolfiber förstärkta sula ger en riktigt grym vridstyvhet i sulan kombinerat med en hälförstärkning i plast får man riktigt bra kraftöverföring och stabilitet. Den anatomiska sulan i pjäxen ger också en väldigt bra komfort, speciellt under längre pass. Den höga gaitern skyddar bra mot väder och vind.
Pro CS är pjäxan för dig som kör både skate och klassisk åkning. Atomic har inte kompromissat i någon av disciplinerna när det kommer till denna hybrid mellan skate och klassisk längdåkning. Dessutom är pjäxan väldigt bekväm. För maxad precision har Pro CS fått en Prolink-yttersula som ger riktigt fin snökontakt och ett snörningssystem som ger grym passform kring häl och vrist. Den delade manschetten med 360° stängning låter fotleden röra sig naturligt samtidigt som man får det stödet som man behöver. Pro CS är kompatibel med 2-skens bindningar inklusive NNN och Turnamic systemet.
När du köper ett par längdskidor hos oss kan du välja att lägga till grundvalla.
Du kan välja mellan åkklar glidvallning som innebär att vi mättar skidans belag så att skidorna får bättre glid och hållbarhet.
Alternativt välj åkklar glidvallning premium som innebär att vi mättar skidan med 2 lager CH10. Sedan lägger vi på 2 lager valla efter kundens önskemål för optimalt glid i spåret.
Atomic Redster Carbon QRS Länna Sport - är en otroligt lätt och tålig kolfiberstav. Staven har tillverkats med 5* Carbon Pole Technology som gör den både otroligt lätt och styv för bästa resultat vid träning och tävling. Den har QRS-systemet för snabb på- och avtagning av remmen. Korkhandtaget, Power Strap Lite-remmen och racingtrugan är andra detaljer som gör detta till en riktigt bra stav.
Länna Sport Längdfodral vårt eget klassiska skidfodral för längdskidor. Ett måste för dig som vill hålla ordning och skydda din skidor på resan. Kraftig dragkejda, dubbla komresionsremmar, handtag med kardborrelåsning, hela 215 centimeters långt och plats för namntag. Hög kvalitet till ett grymt bra pris är vår filosofi när det gäller samtliga våra egentillverkade väskor och fordral.
Vid köp av skidor ange dina uppgifter här: